sumpter2222 sumpter2222
  • 02-01-2018
  • Physics
contestada

a small 30 kilogram canoe is floating downriver at a speed of 2 m/s. what is the canoes kinetic enegry?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 03-01-2018
Given: Mass m = 30 Kg:    Velocity  V = 2 m/s

Kinetic energy  K.E = ?

K.E = 1/2 mv²

K.E = 1/2 (30 Kg)(2 m/s)²

K.E = 60 Kg.m²/s²

K.E = 60 J
Answer Link

Otras preguntas

Mary spent half of her allowance going to the movies . She washed the family car and earned seven dollars . What is her weekly allowance if she ended with seven
11111110000x9999999999999
hey can someone help me with this? I have to put either por or para and i’m confused, so if someone would help me that would be great!
What’s a Italian war hero that’s good for a group project?
Jenna spent $6.00 for 5 pounds of grapes at this rate how much would she spend for 4 pounds of grapes
Please help with question 2-6! no one wants to help me out
Is this statement true or false? Strip mining is less harmful to the environment than shaft mining, but more dangerous to miners. True false.
Find the value of x in the triangle listed here. If you could show me the steps, I would appreciate it.
Alf needs to borrow $15,000 to pay for his college tuition. He can borrow the money from his parents at a rate of 3.55% interest compounded annually for 4 years
the ebola crisis of 2013–2016 could have been prevented if corruption in local governments had been corrected.