lalamonique310 lalamonique310
  • 02-01-2018
  • Chemistry
contestada

the half-life of Zn-71 is 2.4 minutes. if one had 100.0 grams at the beginning, how many grams would be left after 7.2 minutes has elapsed?

Respuesta :

JoannaBlackwelder
JoannaBlackwelder JoannaBlackwelder
  • 02-01-2018
7.2 minutes is exactly 3 half-lives (3*2.4 = 7.2). For each half-life, we divide the amount we have by 2. 
1st half-life = 100.0/2 = 50.00 g
2nd half-life = 50.00/2 = 25.00 g
3rd half-life = 25.00/2 = 12.50 g
So we have 12.30 g after 7.2 minutes.
Answer Link

Otras preguntas

2. Between 51 BCE and 1 BCE, what happened to the amount of silk that was given?
What is it called when you see more light reflected from the moon (greater than a semicircle and less than a circle)?
Marking brainliest What does do u see , what does it mean and why does it matter
EOQ How do we calculate annual consumption?
identify the statements that illustrate the complex relationship between race and voting in the nineteenth century.
Answer the question below .
Ratio A is equivalent to Ratio B . Ratio B is equivalent to Ratio C . Is Ratio A equivalent to Ratio C ? Explain.
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $42.68 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.
Best known for his portraits and for incongruous mythological scenes such as "The Judgment of Paris" is the German artist
hello i don have any question