paigemarie957p1xxmp paigemarie957p1xxmp
  • 02-01-2018
  • Chemistry
contestada

a brick has dimensions of 15 cm x 6.0 cm x 12cm. What is the volume of the brick in cubic meters?
(Recall that 100 cm =1m)

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2018
The volume of the brick in cubic centimeters would be:
volume=15 cm x 6.0 cm x 12 cm=1080 cm³
1 m=100 cm
(1 m)³=(100 cm)³  ⇒ 1 m³=1000000 cm³

Therefore:
1080 cm³=1080 cm³ x (1 m³ / 1000000 cm³)=0.00108 m³=1.08 x 10⁻³ m³.

Answer: the volume would be:  0.00108 m³ or 1.08 x 10⁻³ m³
Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct answer: whats the answer?
Helpppppppppppppppppp
Naira has 13 pieces of rope, each piece is 1.5 metres long. What is the least number of pieces that she needs to tie together to make a length that is at least
Which organism has the most available energy? sea urchin sea otter kelp elephant seal
What is the size of ABC shown in the above figure
Why is sugar an organic compound
Type your answer in the box. health includes the proactive steps you can take to reduce your risk of developing a disease and promote your health and well-being
Where does the energy released by fission and fusion come from?
In the adjoining figure, prove A + B + C + D + E = 180° ​
Raja Ram Mohan Roy founded the_______