monjalen1161 monjalen1161
  • 02-01-2018
  • Chemistry
contestada

A sphere has a mass of 64 g, and a density of 2.0 g/cm3 . what is the radius of the sphere

Respuesta :

KAIDALTON
KAIDALTON KAIDALTON
  • 02-01-2018
the size v=masse/density
v= 4*pi*R^3
R=(3*masse/(4*pi*density))^(1/3)
R=1.9695 cm
Answer Link

Otras preguntas

Why did political parties arise in the 1790s what were the parties and their principles who was their leader
Easy Question-Best answer wins!Why do you think people misuse commas by separating the subject and the verb?
Given 1+cosx\sinx+sinx\1+cosx=4, find a numerical value of one trigonometric function of x.
Research suggests marijuana use in adolescence may increase the risk of developing schizophrenia because __________.marijuana use enlarges brain ventriclesmarij
Describe the process of cell division that is associated with sexual reproduction
when do you use the verb ser
what is photosynthesis?​
Complete the table for the given rule. Rule: y= x-5 x y __=7 __=25 15=__
Which TWO choices are NOT examples of productivty software (choose two) Google Docs Excel Norton Antivirus presentation software (ppt) e Instant Messenger Of wo
Which explains the difference between intonation and projection? A.Intonation is the way a voice rises or falls, while projection is a voice’s volume. B.Intonat