abbytristan4368 abbytristan4368
  • 02-01-2018
  • Physics
contestada

A heat engine exhausts 8900 j of heat while performing 2800 j of useful work. part a what is the efficiency of this engine?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 02-01-2018
Given: Heat Qout means useful work = 2800 J

           Heat Qin = 8900 J

Required; Efficiency = ?

Formula: Efficiency = Qout/Qin = x 100%

                               = 2800 J/8900 J = 0.3146 X 100 %

               Efficiency = 31.46%


Answer Link

Otras preguntas

Fish meal is better than artificial fertilizers. How could this statement be revised to make it a hypothesis?
What does William brad fords quote one small candle mean?
What does a hero usually do shortly before embarking on his quest?A) Condition himself physicallyB) Spend time in isolationC) None of these are correctD) Go ove
What is 10% off £1.80?
What number is 31 less than fifty two million and four
which of these events in history does seidman say occurred in direct violation of the constitution? a. the building of the white house b. Formation of the supre
48 gallons in 14 minutes write rate as a fraction
In a parallel circuit, the voltage is _______ across all branches
Americans were angry with France during the presidency of John Adams because __________.
how much is 77 divided by 5