hotrdks1289 hotrdks1289
  • 01-01-2018
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of an automobile with a mass of 1110 kg traveling at a speed of 14.6 m/s?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 01-01-2018
Given: Mass m = 1110 Kg;  Velocity V = 14.6 m/s

Required: Kinetic Energy. K.E

Formula: K.E = 1/2 MV²

               K.E = (0.5)(1110 Kg)(14.6 m/s)²

               K.E = 118,303.8 J
Answer Link

Otras preguntas

A friend tells you she is having trouble sleeping and feels really stressed
Z varies inversely with the product of x and y. When x=2 and y=4, z=0.5 what is the value of z when x=4 and y=9?
odysseus, the great hero, was lost at sea for many years. while he was gone, his wife faithfully waited for him. she used her cleverness to fight off the many m
suppose you work for a government agency that regulates the buying and selling in the country which main purpose of government is your angency serving? A.organ
How to work out the maximum speed with this information?
the ottoman empire was populated by the a. sufis b. sunnis c. shlltes
Suppose that an investment of $13,000 grows in value at a rate of 9% per year. What is the growth factor for this investment? a. 0.09 c. 1.09 b. 1/9 d. 9
which best describes carrie chapman catt's "winning plan"to achieve national women's suffrage?
what does the latin prefix –dis mean?
since sugar comes from food, which system would directly affect blood sugar levels? respiratory muscular skeletal digestive