cjacobs8255 cjacobs8255
  • 01-01-2018
  • Physics
contestada

What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass = 65.0 kg ) at 1.25 m/s2?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 01-01-2018
Given; Mass m = 65.0 Kg;   acceleration a = 1.25 m/s²

Required: Force F = ?

Formula: F =ma

               F = (65.0 Kg)(1.25 m/s²)

               F = 81.25 N
Answer Link

Otras preguntas

If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
Can you make this into an algebraic expresion
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
write a paragraph for me using these words: art critic and art historian
What is the volume of a rectangular box that has base area of 75 square inches and a height of 20 inches