PvBrandon14 PvBrandon14
  • 03-12-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the kinetic energy of a 150 g baseball moving at a speed of 40. m/s (89 mph).

Respuesta :

18scarlet
18scarlet 18scarlet
  • 03-12-2017
Kinetic Energy= 0.5 times velocity squared times mass
So KE= 0.5times 150 times 40 squared

(Use a calculator)
And don't forget units
Answer Link

Otras preguntas

What is the unit of measurement used to report mass
Simplify the given equation. 6 - (3x + 10) + 4(2 - x) = 15 4 - 7x = 15 4 - 4x = 15 12 - 7x = 15
Classify the triangle with angles measuring 30°, 60°, and 90°. A. Right B. Acute C. Obtuse
Can someone gives me a sentence with word rudimentary
Which of the following statements correctly describes the relationship between fossils and rock strata? Fossils found in the rock strata are all the very small
plzzzz help asap lost ten u gain it asap
Find the quotient of the complex numbers. Leave answer in polar form. z1 = sqrt(3)(cos 7pi/4 + i sin 7pi/4) z2 = sqrt(6)(cos 9pi/4 +i+sin 9pi/4) A. sqrt
Explain how you could find 3/8% of $800
michael read 135 pages in 90 minutes is michaels rate 180 pages in 2 hours
What type of reaction is depicted by this equation? MgO(s) + H2O(l) → Mg(OH)2(aq)