dariusardelean2029 dariusardelean2029
  • 02-12-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the molar mass of an unknown if a solution containing 3.56 g of unknown in 56.2 g of water froze at –1.60c

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 14-12-2017
Answer: (0 - (-1.60)) °C / (1.86 °C/m) = 0.860215 m (0.860215 mol/kg) x (0.0562 kg) = 0.048344 mol (3.56 g) / (0.048344 mol) = 73.6 g/mol
Answer Link

Otras preguntas

how do you solve (Arc)QPT if <QZT = 120
As radioactive uranium decays it turns into what stable element
Match a character trait to each character from Romeo and Juliet. Tiles reasonable and calm aggressive and hot-tempered romantic and impulsive Pairs Characters t
Read the excerpt from The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde.. . . I began to be aware of a change in the temper of my thoughts, a greater boldness, a cont
Populations that are geographically separated from one another are called ____________.
A bottle manufacturing company pays $4,312 a month in utilities, and the average production cost per bottle is $0.65. The revenue that the company earns after s
brainliest and 40 points please help
How does the medium affect the amplitude of sound?
What is the value of x?
What thorium has 90 protons and 137 neutrons?