hanahbass1617 hanahbass1617
  • 01-12-2017
  • Physics
contestada

What is the value of work done on and object when a 50-newton force moves it 15 meters in the same direction as the force

Respuesta :

Ellen67 Ellen67
  • 01-12-2017
W = F*s*cos(a) = 50 N * 15 m * cos(0) = 750 Nm
Answer Link

Otras preguntas

Question 6 of 10 Which of the following was common in many African American churches? O A. Trying to be just like white churches B. Using African instruments an
Write a balanced equation for the decomposition of ammonium nitrate to form molecular nitrogen, molecular oxygen, and water. Explain your answer.
What are the charges against Martha carrier
48. The body's physical structure is supported by what system? A. Cartilage system B. Nervous system C. Skeletal system D. Ligaments system
Rewrite the fraction 1/4 as a division expression with the same numbers.
How are biomes related to ecosystems?
The world's population increases by about 143 people each minute. By how many people does the world's population increase in 6 hours?
describe how social activism could help to fight violent crime​
Evaluate the expression when x=8 and y=7. x+9y
Based on what you have learned about appropriate and inappropriate responses, consider what Karen could have done to achieve a better result. How might the thre