Vincent6800 Vincent6800
  • 01-12-2017
  • Physics
contestada

Find the rms speed of the molecules of a sample of n2 (diatomic nitrogen) gas at a temperature of 31.5°c.

Respuesta :

Louli
Louli Louli
  • 14-12-2017
The rms speed can be calculated using the following rule:
rms = sqrt ((3RT) / (M)) where:
R is the gas constant =  8.314 J/mol-K
T is the temperature = 31.5 + 273 = 304.5 degrees kelvin
M is the molar mass = 2*14 = 28 grams = 0.028 kg

Substitute with the givens to get the rms speed as follows:
rms speed = sqrt [(3*8.314*304.5) / (0.028)] = 520.811 m/sec
Answer Link

Otras preguntas

Which part of the body acts as a levers?
find two consecutive positive even numbers the sum of whose squares is 340
A six-sided number cube is rolled. Find the probability of rolling a 5 or an even number? A. 1/12 B. 1/3 C. 2/3 D. 11/12
Why does Ponyboy go into the burning church to save the kids? a. He doesn't want to go to jail. b. He feels guilty. c. He is worried about the kids. d. He like
Isometric exercise strengthens muscles without __________. a. contracting muscle fibers b. changing muscle length c. burning calories d. conscious effort
Which sentence uses the pronouns correctly? a-If you were I, would you accept the job? b-It was her who cast the deciding vote. c-The reservation for he and Bar
what is 9.39 to one decimal place
The federal budget shows how much the government expects to receive in taxes. true or false?
Who led troops in California against Mexico?
Why did Jesus have diciples?