shaylamartin730 shaylamartin730
  • 03-11-2017
  • Chemistry
contestada

how many moles of oxygen atoms are present in 2.0 grams of oxygen gas, O2?

Respuesta :

mateosmit1 mateosmit1
  • 03-11-2017
alright, molar mass of O2 is 32 gm/gm-mol
2gms= 2/32=0.0625 gm-moles of O2
1 mole of O2= 2 moles of O. So Moles of oxygen = 2 x 0.0625=0.13 moles of O.

Answer Link

Otras preguntas

One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
Why do Andhra Pradesh donot recive any snow fall during during winter months. PLEASE HELP.....EXAM TOMORROW
What is a Mandala Autobiography?
One-half of a number is -12. Find the solution ???
Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
all fractions between 0 and 1/4