judymayessmith4787 judymayessmith4787
  • 03-11-2017
  • Chemistry
contestada

How much pure water must mixed with 8 pints of 50 developer to produce a mixture that is 24%?

Respuesta :

vunderkid
vunderkid vunderkid
  • 03-11-2017
8:24 = 0.333(3) pints is one percent
0.333(3)* 100=33.333(3) pints will be 24% mixture with the water
33.3333-8=25.333 pints of water is required for producing 24% mixture

25.3333 pints of pure water and 8 pints of juce.

Answer Link

Otras preguntas

A dress on sale in a shop is marked at $D. During the discount sale its price is reduced by 15%. Staff are allowed a further 10% reduction on the discounted pr
find the real solutions of e^3t=100
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
What is the greatest common factor of 42,84,and 105 and how do you find it
What number is not part of the domain of f(x)= 3/ x+5 (3 over x + 5)
Manuel has 15 goldfish. This is 6 more than Quinn has. How many goldfish does a Quinn have?
Is 730.921 less than, greater than, or equal to 730,921?
why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
write down everything you know about the equation y=mx+b. you should include what this general equation represents,as well as what each of the different letters
(32-20) divided by 4