ym4811441 ym4811441
  • 02-11-2017
  • Physics
contestada

if you travel 50m in 5.0s what the speed

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2017
d = distance (meters)
t = time (seconds)
v = velocity, or speed (meters per second)

Use this equation:
d = vt

d = 50 m
t = 5 s

50 = 5v
Divide both sides by 5
v = 10 m/s

The speed is 10 meters per second.

Have an awesome day! :)
Answer Link

Otras preguntas

the instructions for mixing a rose fertilizer call for 3/8 cup of potash and 1 3/4 cups of nitrogen.what is the ratio of nitrogen to potash
How does the author create a sense of tension? The author uses flashback to reveal secrets about the main characters. The author uses dialogue to slow the
How to use the distrubtive property to multiply a number by a sum
differences between planters, free african americans, and yeomen
pls answer. ;( hashshahaha
express (9^p)^5 with a prime number base in exponential form
what us cell membrane ?
Arah wants to give the pizza delivery boy a 20 percent tip. If the pizza bill is $48.25, how much should she tip?
Calculate the total cost of a jacket at 55.80 with a 2.7% sales tax
Find the next two terms of the sequence 37 29 21