evieskates6733 evieskates6733
  • 02-11-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of h2 are needed to react with 48 grams of o2, given the reaction: 2 h2 (g) + o2 (g) --> 2 h2o (l)?

Respuesta :

Ichabodlui
Ichabodlui Ichabodlui
  • 07-11-2017
1.Calculate the number of mole of O2: 48/32=1.5 mol
2.Calculate the number of mole of H2 by mole ratio: 1.5 x 1/2=0.75 mol
3.Calculate the answer:
0.75 x 2=1.5g
Answer Link

Otras preguntas

If the function y=1/x is translated to the left 2 units and up 6 units, what is the new horizontal asymptote
What are some interview tips?
Find the range of f
PLSS HELP IMMEDIATELY!!!! ILL MARK BRAINIEST IF U DONT LEAVE A LINK OR GUESS!!!
The internal conflict that both Felix and Antonio face is O how to end their friendship so they can fight each other O how to avoid shame if they lose the fight
How were the warrior groups distinguished from other groups?
A 12 ft ladder reaches 9ft up a wall. What is the angle formed between the ladder and the ground?
What’s the growth factor of f(x)=500(1+.12)^x
Who was Bahadur Shah? Write his contribution in the unification campaigntalof Nepal.​
1: At which temperature would a reaction withΔH = -102 kJ/mol, ΔS = -0.188 kJ/(mol×K) be spontaneous? 2: At which temperature would a reaction withΔH = 132 kJ/m