Fatoucham8161 Fatoucham8161
  • 01-11-2017
  • Chemistry
contestada

What is the density of a mineral with a mass of 41.2g and a volume of 8.2 cm?

Respuesta :

Ammimochi
Ammimochi Ammimochi
  • 01-11-2017
5.02/cm^3
(mass/volume)
Answer Link

Otras preguntas

( Fulcrum ) Weight 1 = 150 lb. Weight 2= 450 lb. Distance 1 = 15 ft Distance 2 ? So I got an answer of 11 1/4 but I have no idea if im even right and I took an
how to test whether a vegetable or fruit can conduct electricity?
ILL GIVE 10 PIONTS IF YOU ANSWER IM DESPERATE PLZPLZPLZPLZPLZ HELP ME ASAPWhich factor has the least impact on the potential energy or kinetic energy of an obj
Round 42.3792814474 to the nearest whole number.
Help again ((I suck at math
Ifa runner runs the first leg of a race in 52 seconds plus or minus 2 seconds, write an equation to find the fastest and slowest times.
​f(x)=22x+22 and ​h(x)=xcubed​, find ​(h◦​f)(1​)
​f(x)=22x+22 and ​h(x)=xcubed​, find ​(h◦​f)(1​)
Find the quotient of 165 and -5
Which number is most likely an irrational number? 2.200000000... 21.844444444... 45.320320320... 0.180942869... A. 45.320320320... B. 2.200000000... C. 21.84444