layfarmsoypzb5 layfarmsoypzb5
  • 01-11-2017
  • Chemistry
contestada

A block of aluminum occupies a volume of 15.0 mL and weighs 40.5 g. What is it’s density?

Respuesta :

TootsieBear
TootsieBear TootsieBear
  • 12-11-2017
M/V=D
40.5/15=2.7
The density of the block of aluminum is 2.7 g/cm³.
Answer Link

Otras preguntas

what is the slope intercept form of 3x – 2y = 10?
What nations experienced major revolutions in the twentieth century? - Russia - France - Japan - China
Factors of Eisenhower's foreign policy included: helping foreign nations recover from war financial aid to the Soviet Union aid in developing the Sino-Soviet P
CAN SOMEONE PLEASE CHECK OVER THIS ?? Don't answer just to take my points please, only if you're sure! (: ZOOM IN IF YOU NEED TO! Thank you so so much in adva
Show that 9 x 2.8 is 25.2
How is kate and mr.schneider alike and different?
Need Some Help Please :) How Does the Frequency of a wave relate to the energy of the wave??? Describe how energy is transferred through a mechanical wave???
What is the definition of valid
Please help got stuck on this one thank you all
C is the circumcenter of triangle PQR. PC=3X-7 RC=5X-15 & QC= 51-X What does PC equal?