brianarichardso brianarichardso
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

how many grams of carbon are present in 45.0g of CCl4

Respuesta :

PLN1 PLN1
  • 02-10-2017
Molar Mass of CCl4= 12+4(35.5)=154 g/mol    g Carbon= 45.0g/(154 g/mol)=0.292 mole



Answer Link

Otras preguntas

Select all of the answers that apply. George goes on a deep ocean dive. As he dives deeper into the ocean, _____. temperature increases temperature decreases pr
A: 0.16 B: 4 C: 2.3 D: 16
The number of representatives from a state could increase if the number of representatives from another state increased. the number of districts in the state i
where is the majority of the freshwater found in the world
Centers for the growing East-West trade for spices, perfumes, and silks included Venice, ____ and ___
This line implies that Roosevelt feels dishonesty should be (5 points) cause for shame and disgrace controlled by all good patriots laughed at and mock
what is 3mins in sec
what are some powers of senate
What is the area of the rectangle? 50 units squared by 2 54 units squared by 2 60 units squared by 2 65 units squared by 2
Why are vegetables considered among the most nutritious foods available?