cstueb8689 cstueb8689
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

Caruso, inc. has an inventory turnover rate of 8 times. if its cost of goods sold is $150,000, then

Respuesta :

ahmedishaal ahmedishaal
  • 14-10-2017
Inventory turnover rate = 8 times
Cost of goods sold = $150,000
Then the average inventory of company is $18,750.
This is how we calculate this;
Cost of goods sold / inventory turnover rate =
$150,000 / 8 = $18,750.
Answer Link

Otras preguntas

WHICH BEST identifies a clue that sqeaky is not interested in visiting with the other kids before the race in raymons run
Four words to describe shi huangdi
Find the amount of time. I=$450, P=$2400, r=7.5% Help!
Beth, James and Buzz put their money together for a gift for their father on Father's Day. The gift cost them $75 all together. Beth contributed $25 and James c
8: How does a purebred individual differ from a hybrid individual? 9: How could two black cats produce and albino kitten? Use a diagram to explain your answer.
Sean and his family are planning a trip from Columbus, Ohio to Gatlinburg, Tennessee. Sean is trying to plan out the trip ahead of time to get a rough estimate
Please can I have some more help sorry
somebody anybody help me please Which of the equations is the correct representation of the following word problem? A student has two grades of 80 and 90. What
-7x + y = -19 –2x+3y=-19
Give me a sentence about anxiously