odavis2207 odavis2207
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

Determine the volume of a 75-gram sample of gold at stp

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-10-2017
Let V = the volume of the sample at STP.

The mass is  m = 75 g
The density of gold is 19.32 g/cm³

Because density = mass/volume, therefore
(19.32 g/cm³) = (75 g)/(V cm³)
V = (75 g)/(19.32 g/cm³) = 3.882 cm³

Answer: 3.882 cm³
Answer Link

Otras preguntas

Short term debt is ___ than long-term debt
A girl standing on top of a roof throws a stone into the air with velocity +v. She then throws a similar stone directly downwards with a velocity -v. Compare th
ANSWER ASAP!! EASY!! I GIVE BRAINLIEST!​
If 4x = 1 then x = …………. (a) 0 (b) 1 (c) 2 (d) 4
Drag and drop the numbers into the boxes to create an expression that is equivalent to the given expression. 5(c+6) _c + (_) Numbers (Two required) 5 6 30 36
Simplify the algebraic fraction: (w+1)(w+1)/w+1
4(x + 2) = 4x + 2 Are these two Equivalent
How many years passed between the founding of Rome and the building of the Aqua Appia and the Via Appia?
Solve this system of linear equations. Separate the x- and y-values with a comma. -5x + 3y = 13 7x + 2y = -12
(01.01) Evaluate −15 + (−4). (1 point) Group of answer choices