wdlkwqndoiwqdoidnond wdlkwqndoiwqdoidnond
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

The density of light oil is 0.78 kg/L. What is the volume of 5.72 kg of this oil in units of cm3?

Respuesta :

barnuts
barnuts barnuts
  • 11-10-2017

We can calculate for the volume using the formula:

volume = mass / density

Therefore:

volume = 5.72 kg / (0.78 kg / L)

volume = 7.33333 L

 

We know that 1 mL = cm^3 and that 1 L = 1000 mL, therefore: 1  L = 1000 cm^3

volume = 7.33333 L * (1000 cm^3 / L)

volume = 7,333.33 L

Answer Link

Otras preguntas

Carbon-13 is an isotope of carbon with a mass number of 13. How many neutrons are in a carbon-13 ?
How can you positively manage the stress caused by loss? A. holding feelings inside B. lack of sleep C. connecting with others D. staying isolated Please select
What is the measure of angle D? A 14 D 27​
how can you use plate in a sentence?
i need help, i need to know if its t or f
Compared to 100 years ago, adolescent sexual activity, especially if it results in birth, is more hazardous because: _____________ a. sexually transmitted infec
the slope, y-intercept, and write the equation for the line in slope-intercept Slope y-intercept (-5,7) (-6,-4)
what do you think of when you see the american flag
Cual es el cuerpo de premila en la historia by any other name
please help me with this:) i’d appreciate it