hannaheriley3 hannaheriley3
  • 05-09-2017
  • Physics
contestada

A clothes dryer uses about 29 amps of current from a 240 volt line. How much power does it use?

Respuesta :

MrSlaps MrSlaps
  • 09-09-2017
Power = Voltage × Current. 29A×240v = 6,960 watts
Answer Link

Otras preguntas

D) (K If f(x) = x3 and g(x) = 2x + 7, what is g(x) when x = 2?
Help me please someone
Would a 500 μF or 100 μF capacitor keep a light bulb on longer? Explain your reasoning
Carol has 88 cm of string and cuts it in the ratio 5 : 6. What is the total parts?​
What is the slope-intercept equation of the line below? ​
(Computation of Retained Earnings) The following information has been taken from the ledger accounts of Isaac Stern Corporation. Total income since incorporatio
How do you graph x-y=1 and 3x+2y=-12
what is the most likely elevation of point x? A. 150 ft B. 200 ft C. 125 ftD. 250 ft​
Gina works in an SDLC team. When Gina makes changes to a file, no one else is allowed to acess it. Which type of version control process does Gina's company use
Find the value of x for which x²-3x - 10 /x² + 12x + 36is equal to zero, undefined​