Gravedigger9897 Gravedigger9897
  • 04-09-2017
  • Chemistry
contestada

The density of solid ni is 8.90 g/cm3. how many atoms are present per cubic centimeter of ni

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
Density gives mass of object per volume......   Here, density is given 8.90 g/cm3   therefore, per cubic centimeter contains 8.90 g Ni.   mole of Ni = mass / atomic mass   = 8.90 / 58.6934   = 0.1516 mole     number of atoms: mole * 6.022 * 10^23   = 0.1516 * 6.022 * 10^23   = 0.9129 * 10^23   = 0.9 * 10^23 (approx.)
Answer Link

Otras preguntas

The country with the tallest mountain peak is _____.
How can properly formatting an electronic résumé give an applicant a competitive edge over other applicants?
I AM BEGGING YOU PLEASE IF YOU HAVE A HEART AWNSER FOR 50 POINTS AND BRILLIANT!!! 50 points+Will give brilliant: tell whether the question is a statistical ques
PLEASE HELP (their is a picture) I AM DESPERATE (part b)
Explain the differences between a theological truth and a literal truth is Genesis a theological truth or literal
How would alexander hamilton feel about abortion?
What is the solution set of the quadratic equation 8x^2+2x+1=0
Where was the sudetenland located? why was it important to hitler?
2:00 pm clock measures how many degrees
_______ law states the volume of a definite quantity of dry gas is inversely proportional to the pressure, provided the temperature remains constant.