charleszettaw2789 charleszettaw2789
  • 04-09-2017
  • Chemistry
contestada

Express the concentration of a 0.0610 m aqueous solution of fluoride, f–, in mass percentage and in parts per million. assume the density of the solution is 1.00 g/ml.

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
Assume you have 1 L of solution.
Moles F- = M F- x L F- = (0.0610)(1) = 0.0610 moles F-
0.0610 moles F- x(19.0 g F-/1mole F-) = 1.159 g F- in 1 L of solution
1 L solution x (1000 mL / 1 L) x (1.00 g / mL) = 1000 g of solution
mass % F- = (g F- / g solution) x 100 = (1.159 / 1000) x 100
= 0.1159%
parts per million F- = mg F- /L = 1159 / 1 = 1159 ppm F-
Answer Link

Otras preguntas

24 kWh lithium-ion (Li-ion) battery with 84 mile range What does this mean?? I'm doing research on a car, and I have NO clue what this is!
What does it mean for an equation to express Y in terms of X?
A temperature of 32 degrees below zero?
Our cognitive system for storing and retrieving information is called A.memory. B.sensation. C.perception. D.schemata.
A noun that combines two or more words as a single noun is a(n) _____ noun. collective concrete compound abstract
Ruby and Will are running a team relay race. Will runs twice as far as Ruby. Together they run 18 miles. How far did each person run?
_____ occurs when the response serves to counteract the stimulus. Metabolism Positive feedback Negative feedback
In logic, arguments are never described as true. valid. inductive. sound.
which is usually the best way to present or communication inferred data
What is a fact sheet?