deyonnahlove4877 deyonnahlove4877
  • 03-09-2017
  • Chemistry
contestada

What is the density of a substance with a mass of 45.00 g and a volume of 26.5ml?

Respuesta :

triplef709ovovpi triplef709ovovpi
  • 03-09-2017
mass = 45g = 0.045kg
vol = 26.5ml = 2.65 x10^5 m^3
density = mass/vol = 1670kg/m^3
Answer Link

Otras preguntas

In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
What does el muslo mean?
Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
which number is 100 less than 38 tens
Identify the like terms. 9x, 10y, –9y,  10   A. 9x and 10
which number is 100 less than 38 tens
Which sign is the less sign and which one is the greater sign (can someone please tell me I really need help! and I never understand the signs!) is this greater
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W