cmitchell604ovj9ii cmitchell604ovj9ii
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

a drop of gasoline has a mass of 22 mg and a density of 0.754 g/cm^3. What is its volume in cubic centimeters?

Respuesta :

Louli
Louli Louli
  • 02-09-2017
the density can be calculated using the following rule:
density = mass/volume
therefore,
volume = mass/density

we have the mass=22 mg=0.022 grams and density=0.754g/cm^3

substituting in the above equation, we can calculate the volume as follows:
volume = 0.022/0.754 = 0.0291 cm^3
Answer Link

Otras preguntas

What is a tonal collage? We learnt it in school BUT  I can't remember.
copy this figure onto grid paper. draw line to divide the figure into 4 congruent polygons. how do you know the ploygons are congruent
What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
Why was there growing involvement of the USA in Europe in the years 1945-48 ??
When was the battle of Hastings?
How many light sources do you know Pls list them
What are 2 numbers that when multiplied together you get 360 and when added together you get -96