gracev4112 gracev4112
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass percentages of carbon hydrogen and oxygen in sucrose

Respuesta :

authenticricket
authenticricket authenticricket
  • 01-09-2017
the formula for sucrose is C12H22O11 with a molecular mass of approx 342g/mol
% mass of C = 12(12) / 342 × 100% = 42.1%
% mass of H = 22(1) / 342 × 100% = 6.43%
% mass of O = 11(16) / 342 ×100% = 51.5%
Answer Link

Otras preguntas

Under the _____ doctrine, workers in the united states are free to work for whomever they want to, and employers are free to hire whomever they want to, and fir
What is the lcd for the fractions 5/12 and 7/18?
after reading the tragedy of julius caesar, why could the reader consider mark antony the antagonist of brutus?
Which mountain ranges separate India from the rest of Asia? A)    the Pakistan and Andean mountain ranges B)    the Indus and Bangladesh mountain ranges C)    t
Which sentence uses an appropriate transition to contrast ideas? a.) Movies demand little effort from an audience; likewise, audiences often eat, text, and ch
How many times does 22 go into 160
What is the simplified form of x + 6/3 - x + 2/3
What is the gcf for 36, 54 and 135?
Where did the hebrew people originate? a. egypt b. canaan c. mesopotamia?
Because feudalism had never been firmly established in Italy, growing city-states were able to A.appeal to the central government for assistance with expansion