jaddisonhunt jaddisonhunt
  • 03-03-2024
  • Chemistry
contestada

How much energy is absorbed when 70g of water is heated from 21°C to 68°C?

Respuesta :

peacemonk
peacemonk peacemonk
  • 03-03-2024

Answer:

[tex]13.76kJ[/tex]

Explanation:

Use [tex]q=mC_s\Delta t[/tex] for those types of questions.

  • [tex]m = 70g[/tex]
  • [tex]C_s = 4.184 J/(g \times C^o)[/tex]
  • [tex]\Delta t = 68-21 = 47[/tex]

Therefore, your formula will be like this:

[tex]70 \times 4.184 \times 47 = 13765J[/tex]

Which can also be expressed as: [tex]13.76kJ[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank in the following sentence with the appropriate form of the verb dar below. Quiero que tú me _ $10 más.
What is 49÷34÷45=? Pleeeeeeeessse I need help
А In the desert envronment of the southwestern United States, small mice called pocket rock mice live in areas which have light colored rocks and sol, as well a
11 Dawson just ran 20 miles to prepare for a marathon. On his way home he stopped at Burger King and ordered 6 whoppers for $21. Write an equation to represent
Select all statements that are TRUE. marking brainliest if correct :) aThere is an x- intercept. bThe range is y > 0. cThe domain is all real numbers. dThe a
Brainly + Bonus points for the correct and explained answer.
Summary of the Latin American revolution
BRAINLIEST Are the credentials of expert witnesses important? Explain your reasoning.
What is meant by the included angle in SAS congruence theorem?
pls help hurry pls!!!!​