juliusjor juliusjor
  • 04-08-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of sulfur dioxide are there in 12 liters of sulfur dioxide?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 04-08-2017
M(SO₂)=64.07 g/mol
vₓ=22.4 l/mol   (STP)
v=12 l

n(SO₂)=v/vₓ

m(SO₂)=n(SO₂)M(SO₂)=vM(SO₂)/vₓ

m(SO₂)=12*64.07/22.4=34.32 g

Answer Link

Otras preguntas

The majority of early psychological research reflected the __________. A. differences among males and females B. concerns and interests of minorities C. diff
How does a health savings account (HSA) help people save money?
How many kilometers are equivalent to 8.5
? How do you do this
Is Sam fig if so, identify the similarity postulate or theorem that applies
Please help I'm stuck on these 2 problems would help so much!! 10 POINTS Thanks!
You are writing an essay in class and you have 30 minutes in which to complete the task. Because you only have a short amount of time, you should not prepare an
Song-sam untied Tok-chae and told him to ____.(1 point) A.flush the crane B.say a prayer C.run away D.make a trap
You are trying to remember the lyrics to one of your favorite songs. You have heard the song often, and sung it a hundred times, but right now you can’t remembe
which type of data compares two variables