bellegalante bellegalante
  • 04-08-2017
  • Chemistry
contestada

What is the density of a 12.5-gram object that displaces 16 cubed centimeters of water?

Respuesta :

amirreza688 amirreza688
  • 04-08-2017
Density = mass/volume
Density =12.5/16=0.78125 g/cm^3

Answer Link

Otras preguntas

Find cos(A+B), given sinA=35 and cosB=−12/13 and both A and B are in π2<θ<π
What is the name of the wind that would be experienced by a person walking along a lake shore late at night?
Why were pill taxes and literacy(reading) test an effective measure to limit African American right to vote?
h (p) = p2 – 3p, find h (2)
Select the property that allows the left member of the equation to be changed to the right member . A(b+c)=ab+ac
what is the slope of (13,-8) and (-5,-17)
Using the properties of equality to solve the equation -3x - 9 = -21, you would add 9 and then divide by -3 add 9 and then multiply by -3 subtract 9 and then d
n a linear regression model, the variable (or variables) used for predicting or explaining values of the response variable are known as
Pls help I’ll give crown
[tex]3x + (-2x) + 2 =[/tex]