huda052105gmiis huda052105gmiis
  • 01-01-2024
  • Physics
contestada

A force of 20N moves a body with an acceleration of 2 ms^-2 . what is its mass

Respuesta :

myrieosman
myrieosman myrieosman
  • 01-01-2024

Answer:

m=10kg

Explanation:

m =f/a. m=20n/2ms^-2. m=10 kg

Answer Link

Otras preguntas

If it starts to drizzle while you are driving, you should do which of the following? 1) Turn on your headlights and windshield wipers. 2) Slow down and increase
spencer has 8 pets one fourth of his pets are dogs how many dogs does he have
When an agent of an investment adviser prepares a client balance sheet, which of the following is a personal possession?A. residenceB. furnitureC. checking acco
How can I conver 3m into ft
change to active and passive voice (she will not have washed the plate) ​
The graph shown can be used to convert between kilometres and miles. 80 70 a) Convert 42 miles to kilometres. 60 67.5 kilometres 50 b) Convert 35 kilometres to
ggyttg htfytrgg ughdhuvhw
how can i solve this answer in 7th grade math
Which expression represents the positive solution of x² = 8?a. √8b. 8/2c. 8(2)d. 8²
Which sentence from the article would be MOST important to include in its summary? A) However, Lao-tzu reminds believers that the Tao is difficult to grasp: "th