Kittenkat1901 Kittenkat1901
  • 02-08-2017
  • Chemistry
contestada

A substance has a volume of 10.0 cm3 and a mass of 89 grams. What is its density?

Respuesta :

percypercy168otvzio
percypercy168otvzio percypercy168otvzio
  • 02-08-2017
8.9 g/cm3 since density equals mass/volume or m/v you just divide 89 by 10 to get 8.9
Answer Link
sarajevo
sarajevo sarajevo
  • 11-05-2019

Answer:

Density of the substance = 8.9 g/cm³

Explanation:

The volume of the substance = 10 cm³  

Mass = 89 gm

Density = mass / volume = 89 gm / 10 cm³ = 8.9 g/cm³

 

Answer Link

Otras preguntas

Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
who decided the election of 1800 and why ?
Why do automobiles rust more easily in wet climates than drier climates?
The tickets for the concert are selling for $12.00. Juanita is going to the concert with a group of 25 people. There is a discount of 1/8 off each ticket for gr
In the book: A Wrinkle in timeWhat advice, which was given by Mrs. Who, does Charles Wallace forget to follow?A.Only fools are afraid.B.Go off on your own when
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit
What is the factor of (2ab)(-5ab)
Scientists divide rocks into groups based on_________
if i got 68 correct on my math test and the total is 85 what is the score?
Convert 79 oz to _____ g Round answer to the nearest whole gram.