GreenEyes44 GreenEyes44
  • 04-07-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume that 12.5 grams of methane gas (CH4) will occupy at a temperature of 40 C and a pressure of 1.3 atm

Respuesta :

budwilkins
budwilkins budwilkins
  • 04-07-2017
First find the molar mass (mm) for Methane--> CH4 = 12+(1×4)
= 16 grams/mole CH4 --> now flip this:
So the = # of moles (n)
= 12.5g CH4 × 1 mole CH4 / 16g CH4
n = 0.78 moles
P = 1.30 atm, T = 40C = 273K + 40C
= 313K, V = ??
PV = nRT --> V = nRT/P
V = (0.78)(.082)(313) / 1.30
V = 20.1 / 1.30 = 15.4 L
Answer Link

Otras preguntas

The height of a meeting room that's measures 19 m by 12 m is 3 m. Glen plans to apply 2 coats of paint to the walls of the room. A 4 L can of paint covers about
examples of three different types of computer storage
how were the Gothic cathedrals different from earlier types of cathedrals
Look down below for question:
Positively charged sodium ions transport electrical impulses in the nervous system. Which subatomic particle does sodium lose to attain a positive charge?
Which is Sam Adams known for? A. writing pamphlets about independence B. founding the radical Sons of Liberty C. leading troops at Bunker Hill D. working to mak
Evaluate the expression 14!/12!2!
how does the CONSTANT affect a line graph?
6/11 y =_18/22 solve simplest form
PLEASE HELP I GIVE THANKS