vaelriacb1767 vaelriacb1767
  • 02-07-2017
  • Physics
contestada

An object lifted 10 meters gains 200 j of potential energy. if the same object is lifted 20 meters, its potential energy gain is

Respuesta :

TammyP
TammyP TammyP
  • 15-07-2017
Ep1=mgh1
200J=m*9.81m/s2*10m
200J=m*98.1m2/s2
m=200J/(98.1m2/s2)
m=2.04kg
Ep2=mgh2
Ep2=2.04kg*9.81m2/s2*20m
Ep2=400J

Answer Link

Otras preguntas

In what direction does heat always flow? A. From cool to warm B. From warm to cool C. To warm from cool D. To hot from cold
1/5 (4x-2.5) = 5(0.4+10)+ 3 1/2
In the film adaptation, how is the scene with the Malay mancatcher different? What is a likely reason that the filmmakers made this change? So intent was the Co
Lifelong fitness refers to being a healthy person your entire life? True or false
A triangle has exterior angle measures of 2x°, 2x°, and x°. Find the value of x.
All Logos Ethos and pathos incruelty for a buck
1. A series of events in which one organism obtains energy by eating another organism is called A. evaporation. B. a food chain. C. decomposition. D. an ene
Kim rode her bike 135 miles in 9 weeks riding the same distance each week and Eric rode 102 miles in 6 weeks with the same distance every week which statement c
How do your pets enhance your life? If you do not have any pets, how do you envision a pet would enhance your life?
is my answer right? if not break the hard news and give me the right one​