desteyness7547 desteyness7547
  • 01-07-2017
  • Chemistry
contestada

What mass of natural gas (ch4) must you burn to emit 272 kj of heat?

Respuesta :

CarlsenP
CarlsenP CarlsenP
  • 01-07-2017
CH4 + 2 O2 ---> CO2 + 2 H2O Q = 891,6 kJ / mol CH4

1 mol CH4 = 16 g

16 g ---- 891,6 kJ
x g ----- 272 kJ

x = 272 kJ × 16 g / 891,6 kJ = 4,88 g

You must burn 4,88 g of CH4.

:-) ;-)
Answer Link

Otras preguntas

Solve for the variable X=5y for y
true or false all whole numbers are integers
what is the domain and range for y=lxl
what is 62.6 rounded to the nearest tenth
Which digit in the number 53,941 would be changed to form 58,941? How would the value of 53,941 change?
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
rename the number 25,600 = hundreds
What is essential for blood clotting?
Which digit in the number 53,941 would be changed to form 58,941? How would the value of 53,941 change?
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11