horndogjr2380 horndogjr2380
  • 01-07-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of sodium chloride are present in a 0.75 M solution woth volume of 500.0 milliliters?

Respuesta :

CarlsenP
CarlsenP CarlsenP
  • 01-07-2017
V = 500ml = 0,5 l
c = 0,75 M

c = n/V
n = c × V
n = 0,75 × 0,5 = 0,375[mol]

M NaCl = 58,5 g/mol

1 mol ------- 58,5 g
0,375 mol ----- x g

x = 0,375 mol × 58,5 g / 1 mol = 21,94 g

Answer: In this solution there are 21,94 g of sodium chloride.

:-) ;-)

Answer Link

Otras preguntas

it it a acute, obtuse, or Right someone plzzzz help me​
Given that = 3.14, calculate the circumference of the circle with radius 10cm.
Salma has 8 bottles of PEPSI which contain 13 litres in total. To get 18.5 litres of PEPSI, how many bottles she should have?
Which detail from "The Night the Bed Fell" best supports the idea that the chaos that happens on the night of the story begins in the narrator's room? A) "We h
3x squared minus 2x y​
What change should be made in sentence 22
Factor the expression below. 4x2 - 1 A) (2x – 1)(2x – 1) B) (4x – 1)(x + 1) C) (2x + 1)(2x – 1) D) (4x + 1)(x + 1)
Help ------- Picture showed
< 276 Ar Goggin's maths 02.3.21 wackground Clear frame In Focus Arrange the bags from the lightest to the heaviest. ng kg kg kg Ones
In what way did the Paris Peace Accords fail? Most US troops did not withdraw. Prisoners of war were not released. The negotiated ceasefire did not last. North