ronTu3elaz5atounez ronTu3elaz5atounez
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

A chemist requires 0.450 mol na2co3 for a reaction. how many grams does this correspond to?

Respuesta :

Zaksomenumbers Zaksomenumbers
  • 04-06-2017
You will use mass=mole x Molar mass
The molar mass of Na2CO3 is 106
So 0.45 x 106 = 47.7 grams
Answer Link
JavierCollante
JavierCollante JavierCollante
  • 04-06-2017
to convert moles to grams, we need the molar mass of the molecule

molar mass of Na₂CO₃= (2 x 23.0) + 12.0 + (3 x 16.0)= 106 g/mol

[tex]0.450 mol \frac{106 grams}{1 mol} = 47.7 grams[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

as a young teenage performer bille holiday began her singing career with the band of
In a web address, the ____________________ is a set of rules that defines how pages transfer on the internet.
Find the equation of the line normal to f(x)= x -2x^3 at x=1
What is 10 4/5 - 2 1/5
Por que____ el gracias? (Decir) Accent in que and el. Explain please why you say your answer
Which division problem is equivalent to 3/8?
When a family faces a situation that is too hard to solve by itself, it is a sign of strength to _____.
What is the hyperbola 25x^2-100y-9y^2-90x-350=0 in standard form?
How did the Maori people eat during the tattoo process?
Since paul revere was leaving boston to go to Charlestown anyway,why did he signal the people of Charlestown