MeggiCatigrandoza MeggiCatigrandoza
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of water in 8.22 grams of cuso4*5h2o?

Respuesta :

kidsandcompanyb
kidsandcompanyb kidsandcompanyb
  • 11-06-2017
Molar mass of CuSO4 * 5 H2O 
= 63.546 + 32 + 16*4 + 5*18 
= 249.546 g/mol
 Mass of water in that formula: 5 * 18 = 90 g/mol
Percent by mass of water = 90 / 249.546 = 36%
So, 36% of your 8.22 g is water. 0.36 * 8.22= 2.95 g of water
Answer Link

Otras preguntas

What is the passive se form of Bebemos agua?
which sentence contains a verb in the imperative form? if i were a journalist, i would attend the world press freedom day event. world press freedom day was est
the price of a notebook was $3.70 yesterday. today, the price fell to $3.45 . find the percentage decrease. round your answer to the nearest tenth of a percent.
Why does California have the most seats in the house?
if hjk is similar to pqr, the angles of hjk must be congruent to the corresponding angles of pqr. true or false?
what evidence would be most useful in differentiating between the remains of australopithecus afarensis and homo habilis? a. structure of the pelvis b. position
why did the united states support the overthrow of ramón grau san martín's government?a. he was supportive of the soviet union.b. he appointed an entirely commu
Help me out plz I'll do the same
what is the oxidation number of sodium (na) in pure sodium, na?
what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L