Help777
Help777
04-06-2017
Chemistry
contestada
how many moles is 1.22 grams of flourine gas F2)
Respuesta :
Greenrune113
Greenrune113
04-06-2017
To convert grams to moles:
You have 1.22 grams of Fluorine gas (F₂)
F₂ = 18.998 g/mol F₂ × 2 (subscript of F₂) = 37.996 g/mol F₂
Divide 37.996 g/mol F₂ by 1.22 g F₂ so:
[tex] \frac{1.22 g F2} {37.996 g/mol F2} [/tex] =
0.032 moles of F₂
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 81+ )
Otras preguntas
Which action would most likely cause the equal employment opportunity commission to intervene
PLEASE HELP!!! DB¯¯¯¯¯ is a diagonal of parallelogram ABCD . What is the measure of ∠ADB? Enter your answer in the box.
for what values of a and b does the following pair of linear equations have an infinite number of solutions (i) 2x+3y=9 and (a+b)x + (2a-b)y=3(a+b+1)
A trapezoid has two right angles and bases that measure 16m and 8m. the right triangle formed by an altitude has a hypotenuse of 4 square root 5m. sketch the tr
Is "y=-0.00635x^2+4.0005x" in the correct form to be a Parabola
How can you tell which mineral's atoms are bonded more closely?
The term hassles refers to ________. (1 point) minor health problems that cause a person to miss at least one day of work the necessity to interact with persons
During osmosis, water moves from a region of _____ to a region of _____.both "high solvent concentration; low solvent concentration" and "low solute concentrati
I don’t understand how this is done
What are some repercussions of not addressing this environmental risk factors?