milo18
milo18
03-06-2017
Chemistry
contestada
How many moles of gas are there in 36dm3 of c02 (g)
Respuesta :
dec77cat
dec77cat
03-06-2017
V(CO₂)=36 dm³ = 36 l
Vm=22.4 l/mol
n(CO₂)=V(CO₂)/Vm
N(CO₂)=36/22.4=1.607 mol
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
What is the ratio of the length of DE to the length of BC? OA 1/4 OB.1/3 OC.2/5 OD.1/5
A Clothing shop sold 140 Jackets an d 60 rain coats during the winter sale . Find the ratio of the number of raincoats sold to the Jackets sold.
Which set of ordered pairs represents a function
A fighter tank targets an enemy helicopter flying at an altitude of 1250 ft. If the ground distance between the tank & the helicopter is 875 ft, what angle
The Question is in the picture because I could not type it out correctly for some reason.
Describe the slope of this line of best fit
Jenny wants to start an after-school club, so she decides to survey the student body to determine which club would be the most popular: French Club, Architectur
6. Dana measured the height of her bedroom wall to be 3 yards tall. Which of these is closest to the equivalent measurement?
Select the correct answer. during the korean war, which of these individuals wished to avoid a nuclear confrontation between the united states and the soviet un
According to Owen, why are he, Arpan, and Jumi such a tight-knit group?