twighlo9999
twighlo9999 twighlo9999
  • 03-06-2017
  • Physics
contestada

If a force of 10 N is applied to a 4.5 kg object, then the object will accelerate at 2.22 m/s2. True or False?

Respuesta :

priyankdec03
priyankdec03 priyankdec03
  • 03-06-2017
True f=ma
this is newtons second law
simply put the values inthe equation
f=10N
m=4.5
a=f/m
Answer Link

Otras preguntas

Exchanged all of the securities for shares of preferred stock, which were not mandatorily redeemable. Market values at the date of the exchange were for the sec
how did the government in new inventions impact western expansion
A horizontal net force F is exerted on an object at rest. The object starts at x= 0 m and has a speed of 4.0 m/s after moving 6.0 m along a horizontal frictionl
Write the expression in radical form: 1) x^2/5 2) a^7/4
Given the function, f(x)=10x-3, what is the value of the function when x=-1/2
Why do you think it has been so hard to get rid of this parasite?
protagonist protagonist or antagonist?read each statement. underline the character described. then indentify if the characters is a protagonist by writer pr and
Do anyone know how to this ??
is this a thesis statement?
please helppppppppppp