jhendo jhendo
  • 02-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of NaOH, if 15g of NaOH is mixed with 600mL?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 02-06-2017
m(NaOH)=15 g

v=600 ml=0.6 l

n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)

C=n(NaOH)/v=m(NaOH)/[M(NaOH)v]

C=15g/[40g/mol*0.6 l]=0.625 mol/l

0.625M



[H⁺]=7.5*10⁻²
pOH=14-pH=14+lg[H⁺]
pOH=14+lg(7.5*10⁻²)=14-1.125=12.875
Answer Link

Otras preguntas

Find y’ for y=7sec^3x
Who knows how to do a and d ?
Which answer adds an adverb phrase to this sentence? We hiked to the top of the mountain. We hiked to the top of the mountain and had a picnic. We hiked to the
What is the function of the cytoplasm? A. It is the site of most chemical reactions in the cell. B. It is where most of the organelles of the cell are loc
Which expression is equivalent to the expression shown? HELP ASAP
what is an adjective Read this extract about a dog named Buck.Buck did not read the newspapers, or he would have known that troublewas brewing, not alone for hi
Quick! Find the results of the given vector subtractions for u = <-8, 4> and v = <2, 7>.
Help me with this please
true or false processes by which rock sand and soil are broken down and carried away (i.e. weathering, glaciation)----> Eutrophication
What does the int size = sizeof buffer / sizeof * buffer means ? Thank you. #include #include #include using namespace std; int main() { ifstream myfile(