thealbinomexican
thealbinomexican thealbinomexican
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the number of atoms in 2 mol of sulfur dioxide (SO2).

Respuesta :

arjunpherwani
arjunpherwani arjunpherwani
  • 01-06-2017
Two moles of SO2 means 1.204x10^24 molecules, since there are 3 atoms in one molecule, multiply 1.204 x10^24 by 3 and you get 3.612x10^24.
Answer Link

Otras preguntas

What is party-as-organization?
If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
Log4(6x-8)=3 Help please
If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
Pentane, C5H12, will react as shown below: ____C5H12(l) + ____O2 --- ______CO2 +_______ H2O H20(g) 1. Balance the equation above by putting coefficients into ea
During a windstorm, part of the top of a flagpole breaks off. The broken top portion touches the ground at an angle of 65degrees 14feet from its base. How tall
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
Cory's average score after 8 tests is 91%. If he gets a 78% on his 9th test what will his new average be? How do i figure out this problem?
One of the heaviest rainfalls recorded in Greentown in a 24 hour period was 178.8 centimeters. If the rainfall was constant how many centimeters of rain fell du