vanalovelace
vanalovelace vanalovelace
  • 03-05-2017
  • Physics
contestada

How much force is required to move a sled 5 meters if a person uses 60 J of work?

Respuesta :

DariusX
DariusX DariusX
  • 03-05-2017
W=F*S

W - Work
F - Force
S - Distance (from latin word 'spatium)

so...
S= 5 (m)
W=60 (J)

W=F*S
F=W/S
F=60/5=12 J/m = 12 N (Newtons)


Answer Link

Otras preguntas

why should the numbers and types of atoms be the same on both sides of your chemical equation
what steps did the incas take to unite their empire​
Need help with question 4 for physics
NEED HELP ASAP PLEASEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
what words are conclusion transition words
Please help me out with this question, THANKS!
Which statements best analyze the effect of word choice on the story? Check all that apply. The overall effect of word choice in the story is to create a threat
Predict the ground-state electron configuration of the following ions. Write your answers in abbreviated form, that is, beginning with a noble gas in brackets.a
Simplify the expression and solve the equation. Show all calculations
solve the quadtdd atic function (x + 1)2 = 16​