liolaLail2ayelioBr liolaLail2ayelioBr
  • 03-05-2017
  • Chemistry
contestada

A solution is preapred by dissolving 17.75 g sulfuric acid h2so4 in enough water make 100 ml of solution. what is the molarity

Respuesta :

JavierCollante
JavierCollante JavierCollante
  • 03-05-2017
Molarity= moles/ Liters
100mL= 0.100 liters

you need to change the grams to moles using the molar mass.

Molar mass= 2(1.01) + 32.0 + 4(16.0)= 98.02 grams/mole

17.75 grams (1 mole/ 98.02 grams)= 0.181 moles

molarity= 0.181 moles/ 0.100 Liter= 1.81 M
Answer Link

Otras preguntas

In order to solve a quadratic equation by completing the square, what does the coefficient of the squared term need to be? If the coefficient is not equal to th
A Body is said to be in equilibrium when its:- a) Acceleration is uniform b) Speed is uniform c) Speed and acceleration are uniform d) Speed is uniform I need
A psychiatrist performing a mental exam shows a list of 10 unrelated images to the patient and asks the patient to memorize them. The exam continues and a few m
Is the right to life an absolute right?
Can someone PLEASE help me?!
A point P(3, k) is first transformed by E¹[0, 2] and then by E²[0,3/2] so that the final image is (9, 12), find the value of k.​​
How did Jim Crow function as a mechanism of racialized social control?
What are the advantages of disulfide substitutes?
Which number completes the system of linear inequalities represented by the graph? y> 2x – 2 and x + 4y > _____
What is the answer of this question?