lizzy147
lizzy147
02-05-2017
Physics
contestada
wavelength of a 17000Hz sound
Respuesta :
egenriether
egenriether
02-05-2017
If speed of sound is c= 340m/s and L is wavelength then
L = c/f
L = 340/17000
L = 0.02m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
Mary Cardenas had a policy with a $500 deductible, which paid 80% of her covered charges less deductible. She had medical expenses of $12,500. Calculate: the c
Evaluate the following expression for y=11 63-4y
which enlightenment idea is expressed in this excerpt from the declaration of independence?
A 20th-century example of ethnic nationalism is _____. a. U.S. b. Soviet Union c. Nazi Germany d. People's Republic of China
What are some social reforms in the American revolution
Need answer please ASAP
What division problem is being modeled?
will an electric charge spread over an entire balloon? explain
Tom's mark of a maths test was 68.This was 20% worse than his mark in English.what was Tom's English mark ?
Which source will NOT establish credibility when giving a speech? A. information from a personal webpage or blog B. quotes from respected and well-known peop