ERMERGER12
ERMERGER12 ERMERGER12
  • 02-05-2017
  • Physics
contestada

1. What is the frequency of a wave that has a wave speed of 20 m/s and a wavelength of 0.50 m?

Respuesta :

scook2020
scook2020 scook2020
  • 03-05-2017
20 m/s divided by .50m = 40Hz
Answer Link

Otras preguntas

Which conclusion is supported by both the video transcript from Dr. X and the Quest for Food Safety and the text Food Safety Myths Exposed? Food poisoning is un
The diagram shows rectangle ABDE and right angle triangle ABC AC=37cm BC=12cm BC:CD=1:2 work out the area of rectangle ABDE
5. 16^0 = * please i need help and i need the answer today not trying to rush but please thanx
What are the solutions to the equation (m + 1)2 +1 = 5? (1 point) m = 3 or m = -5 m = 1 m = l or m = -3 m = -3
At the World Cup, 25% of the teams are from South American countries. If there are 40 teams in the World Cup, how many are from South American countries? Constr
What is 35% of $2587
Which statement describes the Richter scale? A. It cannot account for fault movement during an earthquake. B. It measures large earthquakes far from the seismog
Find x if m Plz Help
10. What is the exponent in this equation: 5*(x-2) = 125 * O Х X-2 5 O 125
(ASAPPPPPP!!) Just look at the bicultural and answer it PLEASEEEE