anaColtonCarrissyb anaColtonCarrissyb
  • 04-04-2017
  • Physics
contestada

What is the force constant associated with the bond?

Respuesta :

sieramist97
sieramist97 sieramist97
  • 04-04-2017
 Molecular mass of C is: 12.01 g/mol 
1 mole C: 0.012 kg 

Molecular mass of H is: 1.08 g/mol 
1 mole H: 0.01 kg 

Reduced mass: Mr = m1m2/(m1+m2) = 0.012*0.01/(0.022) = 5.45x10-³ kg 

f = (1/2π)√(k/Mr) = (1/2π)√{500/5.45x10-³} = (1/2π)10²√{9.166} = 48.1 Hz. I hope this helps 
Answer Link

Otras preguntas

1. You have jumped off the diving (Change into Future Perfect tense) board.
write as a single power of 9 9^6 × 9^3 ÷ 9^4
What is the value of x? 4/5 x - 1/10 =3/10
What is the opposite of 3x^2-x+1
graham has a loan of £600 he pays £10.80 simple interset per month work ou the rate of interest
Can you plssssssssssss help me Can you do plsssssssss help me
PLEASE HELP when do u get the infection for listeria? (if u search it up please give me a very specific and short answer)
What does the number of mitochondria and the presence of flagella tell you about a cell?
what might be some components of an electronic system
Area of a square is 4ha what is the lenth of one side​