Kyk9desisJihblue Kyk9desisJihblue
  • 01-04-2017
  • Physics
contestada

A train slows down from 34 m/s to 4 m/s in 60 seconds. what is it's acceleration?

Respuesta :

Saimon4520
Saimon4520 Saimon4520
  • 01-04-2017
acceleration = change in velocity / time

change in velocity = final velocity - initial velocity

because the object is slowing down, the acceleration will be negative.

acceleration = (4-34) / 60
acceleration = -30 / 60
acceleration = -0.5 m/s^2

answer : the train is accelerating at -0.5 m/s^2
Answer Link

Otras preguntas

Im not quite sure how to answer this question... A 1000kg rocket is moving at a constant velocity in deep space; it is moving at 40 meters/second when its burne
Find the explicit formula that produces the given sequence. 3/2, 3/4, 3/8, 3/16,...
Write 3/5, 1 2/3, 15/7, 1/2, 2 5/8, and 9/4 in order from least to greatest!!!
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
WHAT IS 123456567890*1423 THAT MEANS TO DIVIED PLEASE TELL ME THE ANSWER
how do you multiply and divide equations?
The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
solve for x₁ and x₂6x₁+3x₂=606x₁-2x₂=80