aaishnderljoani aaishnderljoani
  • 01-04-2017
  • Physics
contestada

A girl on a motorbike passes by at a speed of 15 m/ sec. her mass is 40 kg. what is her kinetic energy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2017
KE = 1/2 * m* v^2
 = 1/2 * 40 *  225
 = 4500 J

hope it helped


Answer Link

Otras preguntas

what is 30 / 20 as a percentage​
What does the tomb look like in Romeo and Juliet
The work function for silver is 4.73 eV. (a) Find the cutoff wavelength for silver. (b) What is the lowest frequency of light incident on silver that releases p
Which parental responsibilities do you think would be the most challenging? Why?
What identifies your skills and interests to help you plan out your career goals? a. a self-help book b. a self-assessment c. a bit of self-knowledge d. a self-
How do you solve this algebraic equation? X-5=0.1 (x+5)
What is the value of x?
What’s the best way to survive an elevator crash
graphical representation of: 3x+2y=18 4x-3y=7
can you please help with this